Otevřený dopis panu Ing. Janečkovi, generálnímu řediteli finanční správy ČR

Image source: www.mediar.cz

Vážený pane Ing. Janečku,

před pár měsíci jsem neznal Vaše jméno, ale nyní se zdá, že si přejete, aby Vás znal každý. Oslovujete nás skrze média. Předpokládám, že si tedy též přejete být oslovován občany skrze média. Je Vám pouze 36 let, patříte do mladší generace, tímto Vám tedy blahopřeji k rychlému růstu na pozici, ze které ovlivňujete víceméně každý podnikatelský subjekt v České republice.

Minulý týden s Vámi pan Horák otevřel diskusi na téma platby DPH. Pana Horáka osobně neznám, ale je velice známou osobou v mediální oblasti. Produkuje filmy, zejména televizní spoty. Chtěl zaregistrovat svoji firmu k platbě DPH a Váš úřad po něm žádal obrovské množství informací ještě předtím, než tak vůbec mohl učinit. Četl jsem seznam požadavků, jež od něho byly žádány. Překvapuje mne, proč musí dodat kolik informací, aby vůbec mohl daně platit. Pane Ing. Janečku, jak budou Vaši úředníci interpretovat jeho odpovědi a jak s nimi budou nakládat?

Zatím jste nám neodpověděl. Jediné co bylo vyřčeno, že Váš úřad nedělá nic nelegálního. Hm, to je dobré vědět.

Pane Ing. Janečku, snažil jsem se představit si finanční úřad dělající nelegální věci a jediné co mi vytanulo na mysl, bylo Rusko. Četl jste “Red Notice” od Billa Browdera? Nedoporučuji jako čtení před spaním. A rozhodně ne jako inspiraci, jak by se měla finanční správa chovat.

Česká republika je často zmiňována jako Absurdistán, obzvláště pro nás, malé podnikatelské subjekty. Opravdu by mne zajímalo, co si Vy osobně myslíte o evidentních absurditách, které Váš úřad vytváří.

Kromě mnoha detailních informací na jeho podnikatelské projekty, byl mj. v otázce č.7 dotázán na jména všech herců v jeho televizních spotech.

Je dosti možné, že se pan Horák rozhodne natočit televizní spot pro Pedigree Petfood. Má v tomto případě odpověď na otázku č. 7 znít „pět psů“? Pokud vím, psi nejsou plátci DPH, jak tedy naložíte s těmito informacemi. Anebo ho obviníte z toho, že si z Vás dělá legraci? Může to být ještě horší, pane Ing. Janečku. Pan Horák natočí televizní spot a odpovědí na Váš dotaz bude: „2 surikaty a Arnold Schwarzenegger”. Myslím, že pokud by se tak stalo v Rusku, putoval by rovnou do gulagu. Slyšel jsem, že ruský finanční úřad nemá takový smysl pro humor. Doufám, že nejste zlomyslný člověk, pane Ing.Janečku? Když jsem mluvil s lidmi o panu Horáčkovi, připomněli mi, že v minulosti pracoval v oblasti médii pro politické strany, které jsou nyní v opozici. Věřím, že pan Horáček si nezasloužil Vaši přemíru zájmu právě z tohoto důvodu, že? Bezpochyby ne, protože to by mohlo být nelegální.

Před několika týdny jste nám opět ve dvoustránkové inzerci vysvětloval, proč musíme vyplňovat kontrolní hlášení. Vlastně jste tím utrácel mé peníze, peníze daňového poplatníka. Víceméně jste nám jen řekl, že je to naše povinnost a Vy pouze požadujete informace, na které máte právo. Jistě máte právo vědět, že jsem jel 27. ledna taxíkem, jehož řidičem byl Jarda Dvořák, a odvezl mne z Holešovic do mé kanceláře. Účet byl zaplacen moji firmou. Doklad jsem Vám již zaslal. Obdržel jste jej? Fajn. Předložil Vám Jarda Dvořák též tyto účty? Sedí Vám to vše? Doufám, že ano. Není toho mnoho, co bych Vám měl poslat. Nějakou fakturu od klienta, Vodafone, UPC nebo snad od naší IT společnosti. Jen přemýšlím, proč jste nemohly počkat do konce roku. Co budete dělat s tolika informacemi? Kdo k nim bude mít přístup? Díky Vašim novým požadavkům stoupnou mé náklady na účetní služby o 6%. Navrhnete panu Babišovi, aby menším podnikatelským subjektům snížil daně a pokryl tím jejich dodatečné náklady?

Všechny tyto dodatečné náklady (včetně skrytých nákladů za ztracený čas) jsou již samy o sobě obtěžující. Ale je tady ještě jedna věc, která mne opravdu vyvádí z míry. Jako většina evropských občanů věřím, že máme platit dohodnuté daně. Co mne ovšem opravdu nepřestává udivovat, proč je někteří platí a jiní ne. Velké a mocné korporace si platí účetní, aby našly způsoby, jak se platbě daní vyhnout. A Váš úřad s tím nic nedělá, zdá se.

Mezitím co obtěžujete pana Horáka pro nic za nic, jiné velké společnosti se takové pozornosti od Vás nedostává. Míním tím Google. Možná jste slyšeli, že Vaši kolegové z finanční správy ve Velké Británii byli kritizováni za „dohodu“ ohledně daní se společností Google, jež mnozí považovali za neadekvátní. Někteří z nich budou vyzváni k podání vysvětlení v Parlamentu. A nedávno též Lidové noviny publikovali článek s kritikou Googlu v České republice. Budete též podrobovat Google takovému šetření? A pokud ne, přemýšlím, jestli to znamená, že můžu být jako “Google“. Vysvětlete mi to.

Můj přítel z Dublinu přišel se zajímavou nabídkou používání jeho účetního softwaru a zároveň mi navrhl zaslání mých faktur odtamtud. Když jsem se ho zeptal, proč bych to měl dělat, vysvětlil mi, že pokud přesunu adresu své firmy do Dublinu, všechny transakce proběhnou v Dublinu, stejně jako to dělá Google, Facebook. Daně bych platil v Dublinu, ne v Praze. Zní to jednoduše a vypadá, že to funguje. Moji přátelé z mediálních agentur mi potvrdili, že faktury, jež dostávají od Googlu nebo Facebooku za reklamní prostor svých klientů, jsou skutečně z Dublinu. A tam také platí daně. Nehledě na to má Google krásnou kancelář v Praze se spoustou milých lidí, kteří nabízejí mediálním agenturám reklamní prostor pro jejich klienty. Pane ing. Janečku, co na to říkáte? Zůstanu podnikat tady, ale moji klienti budou dostávat faktury od Marketing Solution Dublin? Vlastně by to znamenalo win-win, protože bych mohl přestat platit DPH v ČR a posílat Vám méně faktur každý měsíc. Ale mám nějaký pocit, že v mém případě by to nešlo. Mohl by jste mi vysvětlit jak je to možné s Googlem?

A přesto je dobře, že tak vysoce postavená osoba, která byla donedávna neznámou, je nyní v širokém povědomí občanů, z jejichž daní je placena. Neočekávám, že mi odpovíte osobně, ale doufám, že se zamyslíte nad mými slovy. Rád bych podnikal v České Republice, civilizované zemi EU. Ne v satelitu Ruska. A už vůbec ne v Absurdistánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *