Britská spravedlnost zklamala Zdenka Makara

Source: London Evening Standard

Je mnoho věcí, které jsou na britské společnosti špatné, a nikdy jsem se nebál o tom s Čechy mluvit. Proto pokud poté prohlašuji, že je něco skutečně dobré, věří mi a nepředpokládají, že jsem pouze patriot.

 

Jednou z těch dobrých věcí, které jsem vždy vyzdvihoval byl britský justiční systém. Když jsem ovšem na podzim loňského roku poprvé slyšel o té strašné zprávě – smrti českého občana Zděňka Makara, snažil jsem se své české přátele ujistit, že naše policie vraha dopadne a bude postaven před soud.

 

Policie se činila. Raymond Sculley byl rychle zatčen a obviněn z vraždy. Je to většinou dobrá známka, pokud tyto dvě činnosti následují rychle za sebou. To nasvědčuje tomu, že policie získala jasné a usvědčující důkazy. Mezitím se detaily “ Zed” objevily v novinách a na sociálních sítích. Rychle jsem nabyl dojmu, že se jednalo o mladého a schopného muže, který přijel do Británie rozšířit své pracovní zkušenosti, a dařilo se mu dobře. Měl skupinu přátel z východní Evropy, slušných podobně jako on, kteří byli nyní totálně otřeseni. Zorganizovali sbírku, díky které se Zdeněk mohl vrátit domů a odpočívat zde v pokoji.

 

Při čtení zpráv o něm a celém případu jsem usoudil, že by takový útok nikdy nevyprovokoval. Stojí za vysvětlení, proč jsem o tom byl tak přesvědčený.

 

Narodil jsem se a byl vychováván v Londýně, pracoval zde až do doby, než jsem se přestěhoval v roce 1993 do Prahy. Pravidelně Británii navštěvuji.

Jsem společenský typ a vždy rád zajdu s přáteli do hospody či klubu na kus řeči. A jsem také vášnivý fotbalový fanoušek, takže si dovoluji tvrdit, že rozumím “řeči ulice” a rychle dokáži rozklíčovat potenciální potíže.

 

V Británii se problémy objevují rychle a náhodně. Britové jsou velmi slušní a solidní lidí, existuje ovšem iurčitý agresivní prvek v britském DNA, který je umocňován vlivem alkoholu a drog. Když se rozhodnete večer vyrazit do víru velkoměsta, víte jak se máte chovat – nespolčovat se s lidmi, ze kterých nemáte dobrý pocit, nenavazovat oční kontakt s cizími lidmi. Rozhodně neprovokujte partu mladíků, jakkoliv si myslíte, že jste „veselý“.

 

Zed tu strašlivou noc vloni na podzim těchto rad nedbal. Myslím, že vím proč. Po letech strávených v Praze jsem začal oceňovat, že ten agresivní podtón nočních londýnských ulic zde není. Češi jdou do hospody a užívají si holdování dobrým českým pivem. V Londýně, když dopijete, musíte na bar a čekat pěkně dlouhou chvíli než si Vás někdo všimne. Už tohle může někoho naštvat. Dokonce je o tom i postpunková píseň. Naproti tomu Čechům přistane další půllitr na stůl ještě než dopijí předchozí pivo. Potom se v klidu odtrmácejí domů hledíc si svého. To je jedna z věcí, kterou tady oceňuji.

 

Zed nebyl z Prahy, ale z malého městečka na Moravě, kde se každý zná s každým. A jako mnoho dalších, příchozích z nových EU zemí, si musel najít bydlení v místě, kde si mohl dovolit platit daný nájem. Místo, které bývalo pro nižší střední třídu, nyní ale spíše takovým „tavícím kotlem“. Noví rádoby zbohatlíci se střetávají s tou největší spodinou společnosti. To s sebou nevyhnutelně přináší” drsný” život. Já bych nechtěl bydlet v Poplaru, ale ZEDovi to asi přišlo v pořádku.

 

Raymond Sculley a jeho přátelé přijeli na kolech do Perfect Fried Chicken v Poplaru a nechali je ležet venku na chodníku. Zed si přišel pro něco k večeři, ale aby mohl vstoupit dovnitř, musel překročit ležící kola. Poté s jemným úsměvem na tváři prohodil větu” Je tady snad nějaký cyklistický gang?“. Dokáži si představit, že byl v dobré náladě, možná měl sklenku po práci a jen potřeboval něco k snědku.

 

 

Zed si vyměnil oční kontakt se Seanem Searlem, pravděpodobně s Raymonda Sculleyho synovcem. Při líčení bylo řečeno, že Sean Searle trpí ADHD a je vznětlivé povahy. Vypadá to, že Zedovi komentáře nevnímal tak, jak byly myšleny,následoval ho do obchodu a vyčinil mu. Sculley poté přišel podpořit” svého bratrance a chytil Zeda za hlavu(je zdokumentováno na CCTV). Zed se musel opravdu snažit, aby se vyprostil ze Sculleyových spárů, ale podařilo se…Zaplatil a odporoučel se, protože jediné co chtěl se dostat v klidu domu a najíst se.

 

Bohužel, co se dělo přesně poté, není dobře zdokumentované, přestože jiná CCTV kamera byla k dispozici. Víme, že Zed odešel se svým jídlem a gang ho následoval. Zed si uvědomil, že je v nebezpečí, otočil se čelem k útočníkům, odhodil jídlo a sundal si bundu. Ale Sculley měl zbraň – zámek a řetěz na kolo. Sculley ho ubil k smrti a stojíc nad ním prohlásil:” Koukej, co jsi mne donutil udělat”.

 

Při přelíčení se zdálo vše jasné. Nikdo nezpochybňoval, že Sculley násilím zbavil Zeda života. Zed byl sám, mezitímco Sculley byl součástí gangu. Většina z neštěstí je k vidění na CCTV.

 

Avšak porota neshledala Sculleyho vinným z vraždy, ani ze zabití.

 

Když jsem slyšel tuto zprávu, byl jsem zcela ohromen. Média informovala podrobně o tom, co se stalo díky detailní zprávě z trestního líčení. Obhajoba se ovšem omezila pouze na jednu větu. Sculley jednal v sebeobraně.

 

Sebeobraně?

 

Napsal jsem britskému velvyslanci v Praze, aby mi lépe objasnil celý případ. Určitě musí existovat ještě nějaké nepublikované detaily, které by lépe pomohly dojít k nějakému rozumnému závěru, mj. rozhořčené české vládě a občanům….Její odpověď byla dle očekávání zcela konvenční. Když jsem svůj dotaz umístil na Twitter, podařilo se mi díky němu zkontaktovat s Chrisem Rawlinsem, přítelem ze skupiny. Byl u soudního líčení a je jeden z těch, který bojuje za spravedlivost pro Zed. Je rozumný, inteligentní a skvěle se vyjadřuje. Jsem rád, že ho skupina má.

 

Chris se pozastavuje nad argumenty sebeobrany. Když policie Sculleyho zpovídala, nikdy pořádně nevysvětlil , co se stalo. U soudu si často protiřečil, prohlásil, že Zed po opuštění obchodu zastrašoval jeho synovce a Sculley ho poté bránil. CCTV nepotvrzují jeho výroky, přestože záběry nejsou tak jasné kvůli semaforům. Co z toho zřejmé je, že Zed odchází se svým jídlem, poté co zjistí pronásledování gangem, se připravuje na možné problémy a odhazuje jídlo a svléká si svoji bundu. Poté ho Sculley napadne.

 

 

Kdokoliv z britských občanů může být kdykoliv náhodně přizván jako porotce.

Já bych mohl být jedním z nich. A k jakému závěru bych došel?

 

 

Podíval bych se na Zedovi fotky a přemýšlel o typech lidí, kteří svědčí v jeho prospěch. A to samé bych udělal v případě Sculleyho. Asi bych došel ten večer k závěru, že život vypadal pro Zeda přívětivěji. Jak jsem již říkal, většina českým mladíků se chová na veřejnosti méně agresivněji než jejich protějšky v Británii. A nebyla žádná pochybnost, že by byl Zed v tomto případě nějakou vyjímkou. Neměl tedy důvod toho večera k jakékoliv konfrontaci. Pracoval, snažil se být společenský a potřeboval něco k jídlu. Sculley kouřil marihuanu, byl s partou, ve které zřejmě nikdo nepracoval. Zed byl sám. Sculley měl za sebou čtyřčlennou partu. Zed utrousil směrem k nim poznámku, která mi zněla spíš „šibalsky“ než urážlivě. Jistě ale zaznamenali český přízvuk(jako by si asi všimli i skotského nebo irského) a zareagovali by stejně – není přeci ”jeden z nás”.

 

Sean Searle zareagoval konfrontačně na Zedovi poznámky. Neshledávám rozumný důvod proč. Poté Sculley napadl Zeda, jak je vidět ze záběrů zachycených CCTV. Zed se vymanil, a kdybych byl jím, snažil bych se dostat z obchodu pryč, kuře nekuře. Ale Zed se nenechal zastrašit a myslel si, že pokud bude v klidu, věci se uklidní(tak jak to bývá v jeho zemi). Zaplatí za jídlo, bere si ho a odchází. Záběry CCTV neevidují nic jiného než jak odchází. Kdy potom teda Zed útočil na Sculleyho, abychom to mohli nazývat sebeobrana? Proč by se Zed znovu pouštěl do potyčky, když už byl jednou Sculleym napaden a ještě k tomu za ním stála parta čtyř kamarádů. Není jediná věc, která by Sculleyho opravňovala byť jen k jednomu úderu, natož k zabití, a ospravedlňovala jeho zločin. Shledal bych ho vinným.

 

Ovšem 12- ti členná porota to viděla odlišně. Je nevinný. Odešel bez trestu, navzdory důkazům, že ubil Zeda k smrti zámkem a řetězem od kola.

 

A anglický právní systém nepovoluje odvolání. Není další cesta pro Zedovu rodinu a přátele jak obhájit v jeho případě spravedlivost.

 

Jak se něco takového může stát v Británii, v roce 2017, v zemi, která se pyšní svým právním systémem a často kritizuje země, jejichž právní systém je nefunkční.

¨

V druhé části se budu zamýšlet a diskutovat jak získat spravedlnost pro Zeda.

 

Mezitím můžete podepsat tuto petici anebo následovat kampaň na Facebooku.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *