Pokračující chaos okolo Brexitu; Část 2

Než bude Czexit, podívejte se na Brexit!

 

Češi patří zřejmě k nejeuroskeptičtějším národům v EU. Přestože výsledky z nejaktuálnějších dat Eurobarometru ukazují na zlepšení postojů vůči EU, Češi jsou stále mnohem negativnější vůči EU než Poláci, Slováci či dokonce Maďaři. Důvody, které za tím stojí, by si zasloužily diskusi v samostatném blogu, nicméně výsledkem je, že někteří politici, zvláště pravicový politik Tomio Okamura, přispěli k myšlence referenda o členství v EU.

Takže pro všechny české občany, kteří jsou přesvědčeni o tom, že Czexit může být dobrá věc, vyzývám, abys vzaly v potaz následující poznatky z Brexitu:

Jedna z největších a nejúčinnějších lží kampaně Brexitu byla: „Posíláme EU 350 milionů liber týdně“.

No, to je jedna ze lží, kterou nemůže Czexit následovat. Česká republika z EU peníze přijímá.

„Opuštění EU je přímočaré“

Další lež, která vychází čím dál tím více najevo. Britská veřejnost objevuje stále více a více aspektů svého života, které souvisejí se členstvím v EU. Navíc je vláda a veřejná služba tak svázána s procesem Brexitu, že nemá dostatek prostředků k řešení dalších důležitějších otázek.

„Když opustíte EU, můžete si se zbytkem světa vyjednat vlastní obchodní dohody“

Podívejte se, jak s tím nakládá Velká Británie, šestá největší ekonomika světa. A Česká republika je daleko menší. Využívá výhod, které uzavřela Evropská unie s USA a Čínou, budeme-li jmenovat dvě nejvýznamnější země.

Jsme skvělá země, nepotřebujeme členství v EU, abychom přilákali investice.

Neplatí to pro Velkou Británii, takže tomu určitě nebude ani v případě České republiky. Nissan a Toyota, mám-li jmenovat pouze dva, jistě pečlivě zváží budoucnost svých automobilových závodů ve Velké Británii. Proč myslíte, že je Hyundai v České republice? Myslíte si, že je to kvůli 10 mil. obyvatelům? Samozřejmě že ne, hlavním důvodem je poloha ČR v srdci Evropy. Pokud by Česká republika opustila EU, přesune se Hyundai na Slovensko.

 

„Když opustíte EU, můžete zapomenout na všechna omezení, která ukládá Brusel“

Můžete vyjmenovat tři taková omezení, která negativně ovlivňují váš každodenní život? Jste si jisti, že opravdu pochází z EU? Nejsou to náhodou interpretace směrnic EU českými byrokraty?

 

„Když opustíte EU, vaše ekonomika bude vzkvétat“

 

Opravdu to pro Velkou Británii funguje, že? (jak jste četli v části 1). A to ještě Británie EU ještě ani neopustila.
Kteří politici nejvíce podporují odchod z EU?

Souhlasíte i s jejich dalšími názory? Oslovují Vás Klaus a Okamura i v jiných tématech?

Kteří podnikatelé nejvíce podporují odchod z EU?

Ve Velké Británii to mají být tendenci Ti, kteří zjistí, že nařízení EU jim brání v tom, aby dělali určité věci. Zeptejte se sami sebe, zda by bylo pro vás dobré, a pro českou společnost, pokud by měli možnost dělat vše co chtějí.

Jaké tři věci to jsou, které vás nejvíce trápí, když přemýšlíte o tom, jak budete hlasovat?

Pokud jste je uvedli, zeptejte se sami sebe, jakou souvislost mají s Czexitem. Pokud nemají nic společného s EU (např. korupce, nízká mzda ve zdravotnictví, nadměrná byrokracie, špatná infrastruktura, špatná kvalita výuky, vyšší ceny v českých než v německých obchodech …), pak se sami sebe zeptejte, proč někteří politici preferují Czexit, místo aby řekli, jak budou dané problémy řešit.

Ach, ale EU není demokratická. To je důvod, proč Velká Británie odchází.

Prosím? Znáte svého českého zástupce v Evropském parlamentu? Hlasovali jste v posledních volbách do Evropského parlamentu? Ve Velké Británii, ani v ČR to kolem 70% voličů vůbec nezajímá. Čí je to tedy chyba?

O.K., ale v EU nemůžeme mít pod kontrolou naše vlastní hranice. To je důvod, proč Velká Británie odchází

Jak jsem uvedl v první části, přistěhovalectví je ve Velké Británii rozhodně ožehavou otázkou. Od té doby, co jsem odešel v roce 1993, narostl počet obyvatelstva na ekvivalent počtu obyvatel ČR a Slovinska. Ve stejném období se populace České republiky téměř nezměnila. Právě teď se země potýká s nedostatkem pracovních sil, sotva ale nějaký občan EU využije volný pohyb pracovní síly, a zaplní všechny tak ty volné pozice v ČR. A samozřejmě jednotný trh umožnil 45 000 Čechům pracovat ve Velké Británii. V současné době není jasné, zda tam budou moci zůstat, pokud Británie EU opustí.

Ano, ale co všichni ti uprchlíci?

Oh, omlouvám se, myslíte tím ty z Blízkého východu … No, ti nebyli důvodem Brexitu, snad proto, že tolik muslimů žilo ve Velké Británii už celé roky předtím, díky naší minulosti Commonwealthu. Kolik uprchlíků přijala Česká republika? 1000? To není mnoho, tím spíše, že Syřané sem přišli již za komunistické éry. Vzpomínám si na víkendový lázeňský pobyt v Poděbrad v roce 1998, kdy nejlepší restaurace ve městě byla vlastněna a provozována Syřanem.

Na druhou stranu připouštím, že způsob, jak to řešili ostatní státy EU, také nebyl nejšťastnější. Nemyslí si to jen Česká republika Pojďme a diskutujme o tom v rámci EU, ČR nebude sama. Určitě nestojí za to hrozit odchodem, kvůli 1000 lidem s tak pohnutými životními osudy.

Pokud příště uslyšíte někoho navrhovat Czexit, nezapomeňte, že máte ve Velké Británii krásný příklad toho, jak mizerný nápad to byl. Budu se k tomuto tématu vracet, abych Vás informoval, jak se situace vyvíjí. Neváhejte a napište mi Váš názor, jestli chcete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *